برخلاف همه تبلیغاتی که به شما می گویند، هیچ قرص جادویی برای کاهش وزن وجود ندارد.

اگر انتظار دارید که قرصهای کاهش وزن برای شما کار کنند، هنگامی که خودتان را وزن کنید کاملا نا امید می‌شوید.

اگر چشمانتان را باز کنید و نگاهی به مطالب جسته و گریخته‌ای که در همه جا وجود دارند بیندازید می‌بینید که تبلیغات زیادی در جاهای مختلف در مورد قرصهای جادویی و تضمین شده کاهش وزن بدون نیاز به ورزش و رژیمهای غذایی وجود دارند.

اینکه آن دارو را از عمق جنگل های آمازون گرفته‌اند و یا اینکه ترکیبی سری در آن استفاده شده، همه این تبلیغات نقص شرکتهایی است که می‌خواهند پولی را که به زحمت بدست آورده‌اید از شما بگیرند و دارویی را به شما بدهند که در نهایت روغن مار از آب در می‌آید.

کریستوفر اوچنر، محقق بیماری چاقی و استادیار دانشکده پزشکی در نیویورک می‌گوید

صنعت تبلیغات، اعتقاد به اینکه بهترین فرم بدن از طریق مصرف دارو شکل می‌گیرد را جاودانه می‌کند.” این شرکتها می‌دانند که داروهایشان کار نمی‌کنند اما به هر حال آنها را تبلیغ می‌کنند. “ اگر بجای ورزش و رژیم غذایی فقط یک قرص بخورید مسلما راحت تر است.

مکمل های دارویی و تاثیر آن در کاهش وزن

مکمل-دارویی

از میان مکمل های بسیار مشهور ، عصاره لوبیا ، دانه قهوه سبز و کتان تمشک بیشتر به چشم می‌خورند که تولید کننده‌گان این داروها ادعا می‌کنند که ترکیبات آنها چربی سوز است. همچنین از لحاظ پزشکی اثبات شده هستند و هیچگونه اثرات جانبی ندارند.

هر چند این داروها از پشتوانه Doctor.Oz برخوردارند اما کیلن گوئرا صاحب کلینیک Cleveland بیان می‌کند که همه این ادعاها راجع به این داروها جعلی می‌باشند.

دکتر کلین همچنین می‌گوید که هیچکدام از این ادعاهایی که در مورد این داروها شده توسط هیچ محقق مستقلی تایید نمی‌شوند. اما چون هیچکدام از این مکمل ها توسط سازمان غذا و دارو کنترل نمی‌شوند تولید کننده‌گان آنها بدون هیچگونه نگرانی به کار خود ادامه می‌دهند.

از همه مصیبت بارتر این است که تولید کننده‌گان آنها مجبور نیستند ترکیبات استفاده شده در آنها را فاش کنند.

ممکن است بر روی محصولی کلمه ” فاقد کافئین” درج شده باشد ولی در عین حال حاوی کافئین باشد. حتی اگر ترکیبات فعال آن دارو دارای هیچگونه اثرات جانبی نباشد ممکن است محتوای آن دارای اثرات جانبی باشد.

بر چسب نزدن بر روی محصولات ممکن است بسیار خطرناک باشد. مطالعه‌ای که سال گذشته در ژورنال پزشکی BMC به چاپ رسید نشان داد که یک سوم از ۴۴ نوع داروی مکملی که عنوان کرده بودند دارای ترکیبات فعال هستند، در حقیقت حاوی هیچ ترکیب فعالی نبودند. بعضی از انواع آنها هم حاوی تنقلات بودند که این می‌تواند برای کسانی که نسبت به آنها حساسیت دارند بسیار کشنده باشد.

کریستوفر اوچنر می‌گوید

بسیاری از این محصولات در تبلیغاتشان از واژه “ طبیعی ” استفاده می‌شود تا کسانی را که از داروهای شیمیایی می‌ترسند را وادار به استفاده از آنها کنند.

تنها داروی چربی سوز

مردم می‌خواهند باور کنند که در اعماق طبیعت دارویی وجود دارد که چربی های آنها را می‌سوزاند. اما اگر واقعا چنین دارویی وجود دارد شرکتهایی که سالانه میلیونها دلار صرف مطالعه در این مورد می‌کنند باید اول موفق به شناسایی آنها شوند. حتی داروهایی شیمیایی که تا به امروز ساخته شده اند هیچ کدام چربی سوزی نمی‌کنند.

داروی-چربی-سوز

کریستوفر اوچنر می‌گوید

تنها دارویی که در حال حاضر در بازار موجود است و مورد تایید سازمان غذا و دارو می باشد داروی Alli است. البته این دارو دارای اثرات جانبی زیادی است و مصرف آن به اثرات جانبی آن نمی‌ارزد. مصرف Alli بدین معناست که شما جلوی ورود چربی به بدنتان را بگیرید. اثرات جانبی این دارو شامل مدفوع چرب و بیحال شدن به اضافه اثرات جانبی بسیار دیگری است.

بنابراین اگر این قرصها دارای اثرات اثبات شده اندکی هستند با وجود اینکه مصرف آنها خطرناک است چرا مردم باز هم به سمت آنها می‌روند؟

اوچنر می‌گوید

مردم به دنبال راهی کوتاه هستند. واقعیت این است که کاهش وزن نیاز به زمان و انرژی دارد. چه کسی حاضر است زمان و انرژی خود را صرف کند؟ پس ساده‌ترین راه این است که به جای ورزش و مراقبت از رژیم غذایی روزانه با قرص کارمان را راه بیندازیم.

چه چیزی این مسئله را دشوارتر می‌کند؟

اوچنر می‌گوید

جواب بسیار ساده است « تکامل »

بدن ما در مقابل کم کردن وزن از خود مقاومت نشان می‌دهد. زیرا برای سالهای متمادی قحطی یکی از بزرگترین مشکلات بشر بود.

تنها با انجام کارهای سخت می‌توانیم وزنمان را کم کنیم. هر چقدر زودتر به این مطلب پی ببرید زودتر می‌توانید به آن اندامی که می‌خواهید برسید.

عادتهای غذاییتان را تغییر بدهید، شکر و کربو هیدرات کمتری مصرف کنید، بطور منظم ورزش کنید و این نکته را مد نظر داشته باشید که در کوتاهترین زمان به نتیجه نخواهید رسید.

هیچ قرص جادویی وجود ندارد. تنها با تلاش می‌توانید به ان چیزی که می‌خواهید برسید.

منبع: مجله سلامت

دیدگاه خود را بنویسید

اگر شما هیچ حساب کاربری ندارید ثبت نام کنید، برای ارسال دیدگاه نیاز است که ثبت نام و یا وارد شوید.